دوشنبه 25 شهريور 1398 16 محرم 1441 Monday 16 September 2019
نشست مشترک تهران ـ باکو 15مرداد در تهران/همبستگی اسلامی؛ گوهر گمشده
1396/05/15 307

نشست مشترک تهران ـ باکو 15مرداد در تهران/همبستگی اسلامی؛ گوهر گمشده

نشست مشترک تهران ـ باکو از سوی اداره مسلمانان قفقاز و کمیته تشکل‌های دینی جمهوری آذربایجان و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تهران برگزار می‌گردد.

به همین مناسبت دکتر منوچهر متکی معاون بین الملل دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به تشریح این نشست و سابقه ای از مقدمات انجام آن پرداخت.

وی اظهار داشت: اسفندماه گذشته نشستی با همین عنوان در باکو برگزار گردید که از مدعوین آن همایش بودیم. شخصیت‌های متعددی از علما و رهبران ادیان و مقامات فرهنگی و دینی جمهوری آذربایجان و نیز میهمانانی از برخی کشورهای دیگر درآن نشست حضور داشته و سخنرانی کردند. فصل مشترک در سخنرانی شرکت کنندگان بلای تفرقه و جدایی بین مسلمین از یکسو و هجمه جریان ‌های افراطی از سوی دیگر و ضرورت تلاش برای همبستگی اسلامی بود. با همراهی حجت‌الاسلام و المسلمین آقای اجاق نژاد نماینده رهبری و رایزن دینی کشورمان در جمهوری آذربایجان و آقای دکتر ابراهیمی رایزن فرهنگی در باکو با شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز و مفتی جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کردیم.

 

متکی ادامه داد: شیخ الاسلام پاشازاده و طبع معتدل و ملایم ایشان را از بعد از استقلال جمهوری آذربایجان می‌شناسم یکی از معاونین او در اداره مسلمانان قفقاز از برادران اهل سنت است . رئیس جمهور آذربایجان آقای الهام علیف در دیدارهایی که قبلاً و در دوره مسئولیت وزارت امور خارجه با ایشان داشتیم از افراط گرایی دینی و آموزش‌های وهابیگری ابراز نگرانی می‌کرد. آقای پاشازاده برگزاری نشست‌های همبستگی اسلامی را بر اساس توصیه‌های الهام علیف معرفی نمودو اظهار داشت در نظر داریم این نشست‌ها را در چند کشور دیگر اسلامی برگزار نمائیم . برگزاری نشست 15 مرداد ماه جاری توافق آن ملاقات است.

 

معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه تاکید کرد: یکی از مأموریت‌های مهم سازمان همکاری‌های اسلامی تقویت و تحکیم "همبستگی اسلامی" در بین کشورهای عضو است که متاسفانه بدلیل گسست ایجاد شده در جهان اسلام، کج فهمی‌های القا شده توسط داعش و تکفیری‌ها در سالهای اخیر این مأموریت مهم در سازمان به فراموشی سپرده شد  و وحدت و همبستگی اسلامی که نسخه شفابخش برای بیماری عارض بر پیکر امت اسلامی است جای خود را به جدال‌های بیهوده سپرده است. اقدام ابتکاری برگزاری نشست های همبستگی اسلامی را برای بیدار باش سازمان همکاری اسلامی با حدود 60 کشور عضو باید ارج نهاد و این گوهر ارزشمند را به خزانه امت اسلامی باز گرداند.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها