دوشنبه 25 شهريور 1398 16 محرم 1441 Monday 16 September 2019
معاون بین الملل مجمع تقریب و سخنگوی کنفرانس وحدت اسلامی/ حضور 175مهمان جدید در کنفرانس
1395/01/31 785

معاون بین الملل مجمع تقریب و سخنگوی کنفرانس وحدت اسلامی/ حضور 175مهمان جدید در کنفرانس

معاون بین الملل مجمع تقریب و سخنگوی کنفرانس وحدت اسلامی منوچهر متکی در سخنانی در نشست خبری کنفرانس وحدت که بعدازظهر امروز در هتل استقلال تهران برگزارشد، گفت:در شرایطی که تحولات بسیاری را در محیط بین الملل و نقاظ مختلف جهان و خصوصا جهان اسلام شاهد هستیم بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران برگزار می شود به همین دلیل عنوان کنفرانس در سال جاری به ارزیابی تحولات کنونی جهان اسلام اختصاص داده شده است.

 

وی  افزود: شناخت مشخصه های دوره کنونی امر لازمی است که هم مولفه های اقتدار آفرین مسلمین و جهان اسلام را شناسایی کنیم و هم توطئه ها و سناریوها و فتنه هایی که ضد جهان اسلام وجود دارد در قالب این اجلاس بشناسیم.

سخنگوی کنفرانس وحدت از آغاز این کنفرانس از صبح فردا در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی خبر داد و گفت: آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان سخنران افتتاحیه خواهد بود و بیش از 10 سخنران از صاحب نظران و نخبگان و مقامات کشورهای اسلامی در این مراسم سخنرانی خواهند کرد.

وی در ادامه گفت: امسال بیش از 300 مهمان در کنفرانس خواهیم داشت که از این تعداد ببیش از 175 نفر چهره های جدید خواهند بود و حضور روسای دانشگاهها و مقامات دولتهای کشورهای اسلامی، از جمله ویژگیهای کنفرانس امسال است.

متکی تصریح کرد: حول موضوع اصلی، چهار کمیسیون در کنفرانس داریم، کمیسیون ارزیابی شرایط کنونی جهان اسلام که به دلیل کثرت مقالاتی که وجود دارد خود در دو کمیسیون برگزار می شود؛ بررسی بحران ها و راه های برون رفت از این بحران ها نیز دیگر کمیسیون ها را تشکیل خواهند داد.

وی افزود: در کنار این کمیسیون ها هشت نشست کمیسیون دیگر نیز داریم که شامل کمیسیون های علمای مقاومت، کمیته مساعی حمیده، احزاب حامی مقاومت در جهان اسلام، دانشگاهیان، کمیسیون جوانان، کمیسیون زن و خانواده و نقش آنها در برون رفت بحران های جاری، نشست تجار و بازرگانان در جهان اسلام و همچنین نشست کمیسیون علوم و فناوری در جهان اسلام است.

سخنگوی کنفرانس وحدت اسلامی در ادامه گفت: این هدف دنبال می شود که بحران های جهان اسلام تنها دغدغه علما نباشد بلکه دولت های کشورهای اسلامی نیز نسبت به این بحران ها دغدغه داشته و مشارکت داشته باشند.

وی بیان داشت: هدف این است که در این کنفرانس جهان اسلام شمولی در سطوح مختلف علما، نخبگان، اساتید، جوانان، دانشگاهیان و زنان و به موازات آن دولت های اسلامی نسبت به مباحث امروز دغدغه داشته و سهیم شوند.

متکی افزود: نکته دیگر تغییر نگاه به فعالیت های تقریبی است فکر می کنیم که تقریب و امکانات تقریبی و وحدت آفرین صرفا یک توصیه و درخواست نیست بلکه یک اقدام است؛ در چنین فضایی در جهان اسلام به صرف توسعه و تقاضا نمی تواینم وحدت را ایجاد کنیم باید برای رسیدن به این گنجینه، اقداماتی را ترتیب داد و باید هسته های تقریب در جهان اسلام شکل گیرد.

وی تاکید کرد: زمان نمود خشن افراطی گری و تفکرات انحرافی با پوشش اسلامی به سر آمده است تفکرات تکفیری که مسلحانه در مناطق مختلف اقدامات شوم خود را انجام می دهند به دلایل گوناگونی در حال فروپاشی است آنان که این مجموعه را به وجود آوردند با تناقضی مواجه شدند تناقض ایجاد گروه های تروریستی و ادعای مبارزه با آن گروه ها. عزم عمومی در کشورهایی که در معرض این بحران هستند وجود دارد و آنها مصمم هستند که با این هسته های فتنه برخورد کنند.

سخنگوی مجمع تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به مسئله نیجریه و سوریه یادآور شد: ما مهمانانی از نیجریه در کمیته مساعی حمیده داریم این کمیته یکی از کمیته های این اجلاس است که بحران های مهم جاری و ایجاد شده را مورد بررسی قرار می دهد.

متکی همچنین در خصوص حضور نماینده ای از دولت عربستان یادآور شد: از کشور پادشاهی عربستان نماینده ای نداریم اما برخی اساتید عربستانی در اجلاس ما دعوت شده اند و حضور خواهند داشت.

سخنگوی مجمع تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: فکر می کنیم درجهان اسلام اقلیتی بسیار محدود در مقایسه با جمعیت مسلمانان وجود دارند که به دنبال اقدامات تکفیری و تروریستی در جهان اسلام هستند تا آن را به نام اسلام تمام کنند که البته این رویکرد غالبا در جهان پذیرفته شده نیست.

وی در ادامه بیان داشت: ما به دنبال تکمیل هسته ای تقریبی هستیم و از سوی دیگر به دنبال ایجاد مجمع های بومی تقریب در کشورهای اسلامی نیز خواهیم بود و بر همین اساس مسلمانان آن کشورها خود مجمع تقریب محلی را تشکیل خواهند داد که بخشی از این امر را با استفاده از امکانات کشورشان و بخشی دیگر در برنامه ریزی های صورت گرفته مجمع تقریب مساعدت خواهد شد؛ تصورمان این است که صرفا نباید دعوت کننده به وحدت باشیم بلکه باید اقدامات وحدت آفرین را انجام دهیم.

 سخنگوی مجمع تقریب مذاهب اسلامی بیان داشت: امروز کارآمدترین و مهمترین گفتمانی که براساس آن می توان یک گفتگوی سازنده را در جهان اسلام انجام داد گفتمان وحدت است نگاه جمهوری اسلامی به بحث وحدت یک نگاه تاکتیکی نیست بلکه همواره به این موضوع نگاه استراتژیکی داریم.

متکی همچنین در خصوص علامه زاکزاکی تصریح کرد: مجمع شدیدا نگران وضعیت جسمی زاکزاکی است و حتی در بیانیه ای این اقدام را محکوم کرده است و در نامه ای که دبیرکل مجمع برای اعضای مجمع عمومی که 220 نفر در دنیا هستند فرستادند و همچنین نامه ای که آیت الله تسخیری به شورای عالی مجمع تقریب نوشت از آنها خواست که هر گونه اقدام مقدوری را برای توقف این اقدامات تضییع کننده حقوق بشر و جنایتکارانه به کار بگیرند.

منبع: سایت کنفرانس وحدت

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها