دوشنبه 25 شهريور 1398 16 محرم 1441 Monday 16 September 2019
جلسه ی دیدار و گفتگو با پروفسور عبدالعزیز ساچادینا، پژوهشگر، اسلام شناس و استاد مطالعات مذهبی دانشگاه ویرجینیای آمریکا
1394/08/02 819

جلسه ی دیدار و گفتگو با پروفسور عبدالعزیز ساچادینا، پژوهشگر، اسلام شناس و استاد مطالعات مذهبی دانشگاه ویرجینیای آمریکا

جلسه ی دیدار و گفتگو با پروفسور عبدالعزیز در روز چهارشنبه ۹۴/۷/۲۹ به دعوت معاونت بین الملل و اداره کل اروپا و آمریکای مجمع جهانی تقریب مذاهب ساعاتی را مهمان معاون محترم بین الملل و مدیر کل اروپا و آمریکا و نیز کارشناسان این اداره کل بود. 

عبدالعزیز ساچادینا اسلام شناس و استاد مطالعات مذهبی دانشگاه ویرجینیا است. زمینه‌های تحقیق و تدریس او اسلام شناسی به خصوص شیعه، اخلاق زیستی، اسلام در دوران معاصر، دموکراسی و حقوق بشر در اسلام بوده است. ساچادینا در خانواده‌ای هندی تبار شیعه در تانزانیا در شرق افریقا به دنیا آمد. او مدرک کارشناسی در مطالعات اسلامی را از دانشگاه اسلامی علیگر دریافت نمود. سپس در سال ۱۹۶۷ میلادی به ایران رفت و در رشته کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل کرد. او در دوران تحصیلش در ایران، به تحصیلات حوزوی در مشهد، قم و نجف نیز پرداخت. در این زمان با حلقه بزرگی از متفکران شیعه مانند علی شریعتی آشنا شد. ساچادینا در سال ۱۹۷۲ به کانادا رفت و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه تورنتو در رشته مطالعات اسلامی دریافت کرد. او پس از پایان تحصیل به تدریس و تحقیق در دانشگاه‌های مختلف امریکا، کانادا، ایران، اردن و سایر کشورهای خاورمیانه پرداخت. ساچادینا یکی از اندیشمندان شیعی به شمار می رود که به ابراز شعایر دینی نیز پایبند است. او همچنین در کتاب مهدویت در اسلام از آموزه مهدویت در تشیع دفاع کرده است و این موضوع را در سخنرانی ها و کنفرانس های متعدد خود بیان کرده است. به زعم وی ایران اصلی ترین کانون تشیع به شمار می رود و هیچ کجای دنیا حاوی فرهنگ غنی ای چون ایران نیست. او به جوانان ایرانی توصیه می کند که این فرهنگ را به راحتی از دست ندهید. وی در یکی از مصاحبه های خود چنین گفته است: «من ایرانی نیستم، اما از نظر روحی یک ایرانی هستم؛ چون حرم امام رضا (ع) در ایران قرار دارد و من خود را خارجی نمی‌دانم و امیدوارم شما ایرانی ها مرا بپذیرید. 

این استاد برجسته در روز چهارشنبه ۹۴/۷/۲۹ به دعوت معاونت بین الملل و اداره کل اروپا و آمریکای مجمع جهانی تقریب مذاهب ساعاتی را مهمان معاون محترم بین الملل و مدیر کل اروپا و آمریکا و نیز کارشناسان این اداره کل بود. 

در ابتدای جلسه آقای دکتر همایون همتی، مدیر کل اروپا و آمریکا به عنوان میزبان، پس از خوش آمد گویی دقایقی به معرفی مجمع و معاونت بین الملل و اهداف و کارکردهای این معاونت پرداختند. ایشان هدف اصلی اداره کل اروپا و امریکا را فراهم سازی بسترهای تقریب در جهان غرب اعلام کردند و خواستار تعامل هر چه بیشتر نخبگان و اساتید دانشگاهی به منظور همکاری هایی دوجانبه و چندجانبه شدند. در ادامه پرفسور ساچادینا به صورت خلاصه از مهمترین فعالیت های خود در سال های اخیر سخن گفتند و خاطر نشان ساختند که شش ماه در دانشگاه کوفه، متدولوژی مذهب تدریس می کردند و هم اکنون به صورت استاد مدعو در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به آموزش و پژوهش می باشند. ایشان با ابراز خرسندی از فعالیت های تقریبی مجمع در راستای وحدت بخشی میان فرق اسلامی به اهمیت مساله وحدت در جهان اسلام با توجه به مشکلات و معضلاتی که جهان اسلام را احاطه کرده است، اشاره کردند و تفرقه شیعه و سنی را گرفتاری بزرگ جهان اسلام نامیدند. مهمترین صحبت های ایشان به صورت خلاصه به شرح زیر است: 

۱-آرمان تقریب در بین اهل سنت به شدتی که میان ما شیعیان وجود دارد، متاسفانه وجود ندارد. ما به عنوان اقلیت در جهان اسلام خیلی تمایل داریم به سمت اخوت و برادری با سایر مسلمانان برویم. 

۲-موضوع بحث جدید من روش دیالوگ بین اسلام و مسیح و بین فرقه های مختلف اسلامی است. در جهان اسلام این روزها مشکلات بسیاری وجود دارد که باید با دقت بیشتری مساله تقریب را پیگیری کنیم. مشکل اساسی در دیالوگ ما بین شیعیان و اهل سنت ، تمرکز بر روی مسایل تاریخی و افتراقات است. در حالی که به نظر من محور دیالوگ باید از افتراقات به اشتراکات تغییر کند. بدخواهان و دشمنان جهان اسلام از این مشکل آگاهند و سود بسیاری از این اختلافات کهنه و تاریخی نصیب شان می شود. باید دیالوگ و وحدت شیعه و سنی از گفت و گوی علما به گفت و گوی بین مردم تبدیل شود. یعنی باید تلاش کنیم مردم در کشورهای اسلامی به اهمیت وحدت پی ببرند. 

۳-در غرب دوباره داریم به سمتی حرکت می کنیم که روشنگری دوباره ای رخ دهد. امروزه بحث استفاده مجدد از اندیشه دینی برای حل مشکلات جهان دوباره در حال تجدید حیات است. 

۴-به نظر من باید گروه ها و هسته های فعال تقریبی در آمریکا به وجود بیاوریم. لذا من با ترویج تفکر تقریب مذاهب اسلامی موافقم و حتماً بدان کمک خواهم کرد. 

در ادامه جلسه آقای دکتر منوچهر متکی معاون محترم بین الملل به جلسه وارد شدند و پس از خوش آمد گویی و احوالپرسی با ایشان، تحلیلی از روند سیاسی و بین المللی جهان امروز و نسبت آن با مساله دین پرداختند. مهمترین نکات مطروحه توسط ایشان به شرح زیر است : 

۱-در واقع غرب و دنیای مسیحیت دین را لیبرالیزه کرد و از حوزه حکومت و سیاست کنار زد. غرب می خواهد تلقی خودش از حوزه دین و سیاست را به ما و به جهان اسلام هم تسری بدهد واغلب هم این کار را با زور انجام می دهد. تا جاییکه نزاع و اختلاف شیعه و سنی را به رودررویی و تقابل خونین کشانده اند. 

۲-انقلاب اسلامی ایران منادی بازگشت مجدد به دین در عصر بی خبری و فراموشی دین در دنیای جدید بود. برخی از دیپلمات های کشورهای اسلامی به من می گفتند که ما خجالت می کشیدیم که اسامی اسلامی داریم. ولی با انقلاب شما و حرکت امام خمینی (ره) ما جانی و انرژی دوباره ای گرفتیم. لذا به نظر من با انقلاب ایران دو اتفاق افتاد. ۱- گرایش به فهم مجدد اسلام و ۲- ایجاد یک خشم مقدس نسبت به دشمنان اسلام . این دو عنصر از تاثیرات مستقیم اسلام و انقلاب اسلامی ایران بودند. 

۳-عناصر داعش و تکفیری علیه این انرژی جدید به پا خواستند. سالها تفکر و برنامه ریزی شد تا محصول تندروی کنونی به بار آید. بعد از انقلاب کرسی های اسلام شناسی و شیعه شناسی در دانشگاه های رژیم صهیونیستی ایجاد می شود که ببیند و بفهمند که این اسلامِ امام خمینی چه می گوید. چگونه امام توانسته اسلام را با حکومت آشتی دهد ؟ در حالی که ۳۰۰ سال قبل در غرب این دو به راحتی از هم تفکیک شده بود. لذا این ها بعد از ۳۰ سال مطالعه و بررسی آمدند این عناصر تکفیری و داعشی را با استفاده از همان عنصر خشم مقدس مسلمانان  این بار علیه خودشان و نه دشمنان جهان اسلام، به کارگرفتند. این جریان افراطی در حالی که سران شان مزدوران غرب هستند، بسیاری از جوانان را با عقیده کامل به حلقه انحراف تفکر خود وارد کرده اند . از همه بدتر به نظر ما ، رسوبات انحراف فکری اینان به راحتی از بین نمی رود. 

۴-ما در معاونت بین الملل فکر می کنیم، تقریب یک گفتمانی است که علیه این جریانات وجود دارد. ما امروزه نیازمند کمک علما و اظهار نظر روشن و قاطع اندیشمندان اسلامی پیرامون وحدت شیعه و سنی هستیم. بر این اساس ما باید هسته های تقریبی در سراسر دنیا به وجود بیاوریم. 

۵-تلاش برای جلوگیری از سوءاستفاده های رسانه ای جهان غرب از تصاویر هولناکی که داعش و گروه هایی نظیر آن از کشت و کشتار به وجود می آورند. بهترین تلاش، تبلیغ چهره اصلی اسلام به جهانیان است و در این کار باید از همه ی توانمندی ها و ظرفیت های موجود استفاده کنیم. به باور ما اگر چهره های دانشگاهی و فرهیخته نظیر شما کثرت پیدا کند، می توانیم موج جدیدی از رشد اسلام خواهی و حقانیت اسلام در جهان امروز ایجاد کنیم. 

در پایان جلسه گفت وگوی کارشناسان اداره کل اروپا و آمریکا با پروفسور ساچادینا و طرح پرسش و پاسخ با ایشان گذشت و هدایایی به رسم یادبود از طرف مدیر کل اروپا و آمریکا مجمع جهانی تقریب مذاهب به ایشان اهداء شد.

 

محمد مهدی راجی

کارشناس ارشد روابط بین الملل

اداره کل اروپا و آمریکا 

۱۳۹۴/۸/۲

----------------------------------------------------

منبع: معاونت امور بین الملل

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها