دوشنبه 25 شهريور 1398 16 محرم 1441 Monday 16 September 2019
پیام رهبری به جوانان اروپا و آمریکا و فصلی جدید در تعامل اسلام و غرب
1394/07/27 578

پیام رهبری به جوانان اروپا و آمریکا و فصلی جدید در تعامل اسلام و غرب

 رایزن سابق فرهنگی ایران در آلمان با تاکید بر اینکه پیام مقام معظم رهبری به جوانان آروپا و آمریکای شمالی با توجه به جایگاه و موقعیت نویسنده و مخاطبان آن رخدادی بی سابقه محسوب می شود، 

 

تهران - ایرنا - رایزن سابق فرهنگی ایران در آلمان با تاکید بر اینکه پیام مقام معظم رهبری به جوانان آروپا و آمریکای شمالی با توجه به جایگاه و موقعیت نویسنده و مخاطبان آن رخدادی بی سابقه محسوب می شود، گفت: این پیام نقطه عطف تاریخی و گشودن فصل جدیدی در تعامل فرهنگی اسلام و غرب است.

دکتر همایون همتی، استاد دانشگاه در رشته ادیان و عرفان تطبیقی و رایزن فرهنگی سابق ایران در آلمان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا درباره نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا تصریح کرد: با توجه به همه ویژگی ها، شرایط زمانی خاص، موقعیت نویسنده، محتوا و مضمون نامه و مخاطبان این پیام، می توان گفت در طول تاریخ اسلام این نوع نامه نگاری سابقه نداشته است.

وی افزود: در طول تاریخ اسلام مشاهده می شود که گاهی یک عالم دینی یا مرجع تقلیدی نامه ای به عموم مردم یا مقلدین خود یا گروه خاصی نوشته اما در بین رهبران بزرگ دینی سراغ نداریم که فردی در مقام ولی فقیه و رهبری یک نظام با جوانان اروپایی و آمریکایی به طور مستقیم سخن بگوید. از این جهت نگارش این نامه توسط رهبری یک اقدام بی سابقه و یک رویداد (Event) به حساب می آید که نباید به سادگی از کنار آن گذشت. مضامین و محورهای نامه نیز نشان از تیز بینی و هوشیاری خاصی دارد که کمتر در بین روحانی های ما یا عالمان دینی گذشته و حال دیده شده است.

 پیام رهبری، ابتکاری هوشمندانه

محقق حوزه ادیان درباره محتوای پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی گفت: مضمون این پیام، ابتکاری و هوشنمدانه بوده، واژه ها سنجیده انتخاب شده و هیچ گونه تحقیر، تحکم، زیاده گویی، الفاظ تند، احساساتی، مقایسه های برتری جویانه و انحصارطلبانه در آن مشاهده نمی شود.

همتی افزود: این پیام لحنی کاملا مؤدبانه دارد و با متانتی عالمانه و به کارگیری سنجیده واژگان رسا و نجیب نگاشته شده و دعوتی متواضعانه و از سر خیراندیشی دارد و در عین حال کاملاً عزتمندانه و به دور از مرعوبیت سیاسی است که معمولاً در نامه سران اجرایی کشورها شاهدیم؛ در واقع این پیام عملکرد دولت های غربی را به چالش کشیده و با صلابتی عالمانه محکوم می کند. سابقه ظلم های بی شمار آنان را بر می شمارد و به جوانان غربی در مورد عملکرد ستمکارانه و تزویر آلود دولت هایشان آگاهی می دهد و در عین حال آنان را به شناخت علمی و عینی و دقیق و مستقیم دین اسلام دعوت می کند.

وی با تأکید بر اینکه پیام رهبری سیاسی نیست، اضافه کرد: در این پیام بر غریزه حقیقت جویی و صداقت طلبی جوانان تاکید شده و چنین لحنی سبب ایجاد همدلی می شود؛ اینکه برخی در داخل یا خارج کشور درصدد سیاسی جلوه دادن و ارتباط دادن این پیام به مذاکرات ۱+۵ و مشکلات منطقه بودند تلاش بیهوده و نادرستی است و حکایت از فضای سیاست زده در کشور و غلبه سیاست زدگی و سیاسی اندیشی حتی در حوزه فرهنگ دارد و آفتی است که باید تصحیح و درمان شود. 

همتی تصریح کرد: اگر قصد و غرض سیاسی در کار بود رهبری به دولتمردان و سیاستمداران اروپا و آمریکا و نه جوانان نوپا و نوآموز نامه می نوشتند؛ یا از طریق سفارتخانه ها و اعزام سفیر خاص به ارسال نامه می پرداختند نه از طریق فضای مجازی.  ایشان خود به صراحت خطاب به جوانان اروپا و آمریکا اعلام کردند که سیاستمداران و دولتمردان آنها را صادق نمی دانند و از این رو با جوانان صحبت می کنند. به علاوه درونمایه و مضمون نامه به صراحت تأکید بر شناخت اسلام، دعوت به اسلام و مقولات کاملاً فرهنگی و نه سیاسی دارد لذا هرگونه استنباط سیاسی از نامه کاملاً خطاست هر چند یک نامه فرهنگی که یک رهبر بزرگ می نویسد به طور قطع دارای پیامدهای اجتماعی و سیاسی نیز خواهد بود ولی محتوای خود نامه نشان می دهد که قصد ایشان و مطلوب اصلی اولاً و بالذات دعوت به شناخت بی غرضانه و منصفانه و مستقیم دین اسلام است و این اصالتاً یک دعوت دینی و فرهنگی است.

وی خاطر نشان کرد: پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی کاملاً فرهنگی است و عزم دعوت به اسلام دارد؛ دعوتی که حکیمانه و پدرانه در کمال تدبیر، دلسوزی و خیراندیشی برای شناخت اسلام، قرآن و پیامبر است و در واقع این سه موضوع، سه محور اصلی دعوت را در این نامه تشکیل می‌دهند. البته در کنار این دعوت هشدارهایی در مورد عملکردهای خطاآلود و مجرمانه دولت های غربی در گذشته و حال نیز داده شده و با زبان دعوت و درخواست از جوانان غربی خواسته شده که خود مستقل بیندیشند و به دور از تأثیر سیل تبلیغات منفی رسانه های غربی در مورد دین اسلام به تأمل بنشینند.

 فصلی جدید در تعامل اسلام و غرب

رایزن سابق فرهنگی ایران در آلمان با اشاره به محورهای مورد اشاره مقام معظم رهبری در پیام به جوانان اروپا و آمریکای شمالی گفت: در این پیام به فعالیت های غرب و رسانه های غربی برای بد جلوه دادن اسلام و ارائه تصویری رعب آور از آن یعنی موضوع " اسلام هراسی " اشاره شده است؛ البته این پیام صرفاً محصور در موضوع " اسلام هراسی"  نیست و نباید آن را محدود به مسأله " اسلام هراسی " کرد، بلکه فراتر از این موضوع و گشودن فصل جدیدی در تعامل فرهنگی اسلام و غرب است. من جایگاه این نامه را بسی فراتر از صرف جواب دادن به اسلام هراسی می بینم. پیام نامه بسیار فراگیرتر و گسترده تر است و نوعی رویارویی فرهنگی با غرب و نیز تبادل فرهنگی است.

همتی افزود: این پیام نوعی ایجاد دیالوگ و گفت و گو با جوانان غربی است و از این نظر می تواند برای روحانیون و مبلّغین در داخل و خارج کشور درس آموز باشد تا غرب را صرفاً با چهره خشن، سیاست زده، سلطه گر و استعماری نبینند. ما امروز به شناخت علمی، عینی و دقیق غرب نیاز داریم نه ستایشگری محض و نه ناسزاگویی. غرب، مجموعه ای از جنبه های زشت و زیبا و خوب و بد است. باید همه را با هم دید. دوره نگرش یک بعدی و یکسویه، تنگ نظرانه و یا شیفته وار به غرب سپری شده و امروز محتاج نگاه علمی و شناخت دقیق و همه جانبه جوامع غربی هستیم. همچنانکه غربیان قرن ها و سالیان زیادی به مطالعه علمی شرق و جهان اسلام پرداخته اند ما نیز باید چنین رویکردی اتخاذ کنیم. البته چنانکه به تکرار گفته ام نباید از مَکر و نیرنگ دولت های غربی و توطئه های آنها غافل بود. حساب دولت ها جداست. 

وی ادامه داد: در غرب جوانان فهیم، فرهیخته و با انصاف هم هستند که می توان با آنها گفت و گوی سالم علمی داشت؛ همان مسأله ای که مقام معظم رهبری در سخنرانی های خود آن را " مبادله فرهنگی " نامیده اند. این نامه نشان می دهد که می‌توان با روشنفکران و جوانان غرب تعامل فرهنگی داشت و از طریق آن سخن حق را به گوش آنها رساند. نیازی به ناسزاگویی و سخن های درشت نیست بلکه با روشنگری و  طرح اندیشه های صواب و استوار می توان جان های مشتاق، دل های حقیقت جو و ذهن های منصف را به حقیقت جذب کرد. 

وی با یادآوری اشاره رهبری به دوره استعمار، برده داری، تبعیض نژادی و ظلم های دولت های سلطه گرغربی گفت: این موارد مهم باید فهرست بندی و مصداق یابی شود؛ واقعیت هایی از جمله سرکوب دکتر مارتین لوترکینگ، حقوقدان سیاهپوست آمریکا (۱۵ ژانویه ۱۹۲۹ - ۴ آوریل ۱۹۶۸) و نهضت ضد تبعیض نژادی و حقوق مدنی او هنوز در خاطره ها است که چگونه مظلومانه او را ترور کردند و به سرکوب سیاه پوستان تهی دست و استثمار شده پرداختند که خود اکنون  سالانه یادبود آن سرکوب و کشتار بیرحمانه را بر روی پل جشن می گیرند و بزرگ می دارند. اینها نباید از حافظه تاریخی مردم اروپا و امریکا به ویژه جوانان پاک شود تا بدانند پدران آنها چه جنایاتی مرتکب شدند و کسانی که امروز صدای دفاع از حقوق بشرشان گوش فلک را کر می کند چه دستان آلوده ای دارند و چگونه دفاعیات حقوق بشری آنها آلوده به صد گونه ریا و تزویر است. بدانند نیاکان آنها و دولت های فاسدشان چه جنایاتی در آفریقا و آسیا مرتکب شدند، انقلاب ها را سرکوب کردند و انقلابیون را شکنجه و خفه کردند، با کودتا رژیم های مستقل و مردمی را ساقط کردند و دولت های دست نشانده و مزدور روی کار آوردند. زندان های مخفی در گوشه گوشه جهان ساختند. گوانتانامو لکه ننگی در کارنامه دولت های غربی است. کشتن و سوزاندن انسان ها مثل گروه دیویدی ها هنوز از یادها نرفته است. خواندن آثار کسانی مثل فرانس فانون، اِمه سِزِر، بودریار بوردیو، گِنون، روژه گارودی و نویسندگان و متفکران مبارز و انقلابی افریقا و امریکای لاتین در این مورد بسیار گویا و راهگشا می تواند باشد به خصوص آثار الهیدان های رهایی بخش، مثل گوستاوو گوتیِرز، لئوناردو بوف، دِسموند توتو، پاول زیگموند، کامیلو تورِس، بونینو، جان سوبرینو، خُوان سِگوندو و نیز الهیدان های سیاهپوست مثل جیمز کُن، کورنل وِست، دی وایت را مطالعه کنند که چگونه به عنوان راوی عینی جنایت های اروپایی ها و آمریکا در آثارشان قساوت و سلطه گری و بی رحمی آنان را به تصویر کشیده اند و داستان غم انگیز استعمار را به زیبایی و عمق روایت کرده اند. 

وی افزود: هنوز تلخی ستم ها بر سیاه پوستان و رنگین پوستان در غرب و آدم فروشی و تجارت برده در آمریکا از یادها نرفته است و در گوش تاریخ طنین انداز است که رهبری، جوانان را به این موارد توجه می دهند؛ یا برخوردهای بدی که غربی ها با پیروان دیگر ادیان داشته اند و محدودیت هایی که برای آنها ایجاد می کردند و هنوز هم در پایتخت های برخی جوامع غربی احداث مسجد ممنوع است. صدها ردیه علیه دین اسلام نکاشته اند. قرن ها پیامبر اسلام را که مظهر پاکی و انسانیت بوده است با لقب ماهومت  

 (Mahomet) یاد کرده اند که به معنای شیطان، هرزه، بت و شیّاد است. حتی مصلحی مثل مارتین لوتر، بناین گذار مذهب پروتستان چندین ردّیه علیه اسلام و قرآن نوشته است و با رکیک ترین تعبیرات از پیامبر اسلام یاد کرده است. این کتاب ها امروز موجود و قابل ارئه است. اینها نه خواب و خیال است و نه حاصل تئوری توطئه یا سیاه نمایی نسبت به غربیان.

وی ادامه داد: ایجاد محدودیت برای حجاب بانوان مسلمان و حتی نزاع خونین که بین مسیحیان و گروه‌های کاتولیک و پروتستان در بعضی کشورهای غربی وجود داشته است از دیگر مواردی است که در جوامع غربی صفحات سیاهی را به وجود آورده است که این موارد باید به طور مستدل، مستند و علمی برای جوانان غربی بیان شود. به نظر بنده باید کلیه موارد یاد شده در نامه رهبری به دقت مصداق یابی شده و حتی در قالب فیلم به شکلی جذاب، تأثیرگذار و هنرمندانه تهیه و تدوین شود و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد. تا کسی نپندارد که سخنان رهبری ناستند یا از روی احساسات ضدّ غربی بوده یا اینکه ایشان از روی نا آگاهی و عدم شناخت سخن گفته است.

استاد دانشگاه با بیان اینکه جنگ جهانی اول و دوم مایه شرمساری در تاریخ غرب است، اضافه کرد: مقام معظم رهبری این موارد را بسیار عالمانه و با واژه هایی نجیب، علمی، توصیفی و به دور از تحقیر به جوانان یادآوری می کنند.

همتی افزود: رهبری همچنین به مساله لزوم آگاه سازی و بیداری غربی ها، بازنگری در وجدان عمومی و نیز فهرست بلند سیاه کاری و سلطه گری های دولت های غربی اشاره نموده و وظیفه روشنفکرانی که باید به منزله عقل و وجدان عمومی جامعه در غرب مردم را روشن کنند متذکر می شوند. این نیز نشانگر توجه ایشان به مسئولیت طبقه روشنفکر و اندیشمندان و تحصیل کردگان دارد. 

 سیاه نمایی رسانه های غرب درباره اسلام

رایزن فرهنگی سابق ایران در آلمان با یادآوری اشاره های رهبری در نامه به مساله تفکر، فرهنگ و اندیشه اسلامی و سیاه نمایی ها و تصویرسازی غلط رسانه های غرب از اسلام، گفت: دولت های سلطه گر غربی برخی گروه های تروریستی بی دین و وحشی به نام اسلام را درست کردند و به جان مردم انداختند و بعد جنایتکاری آنها را به حساب اسلام می گذارند و در غرب تبلیغات زهرآگین علیه اسلام می کنند تا چهره خشن و قرون وسطایی از اسلام نشان دهند که در حقیقت مصداق خود می کشی و خود تعزیه می داری است!

همتی تصریح کرد: رهبری می خواهند چنین توطئه هایی را خنثی کنند و به جوانان غربی بگویند که به تبلیغات زهرآگین این رسانه ها توجه نداشته باشند، بلکه خودشان به طور مستقل درباره تفکر اسلامی مطالعه و تحقیق کنند.

وی همچنین با اشاره به تعبیر رهبری مبنی بر "شناخت بی واسطه از اسلام" اظهار کرد: مقصود رهبری از این تعبیر عدم اعتماد به شناخت اسلام از طریق روحانیون مسیحی، کشیش های مغرض و متعصب یا کتاب و سی دی تهیه شده توسط کلیساها است، چرا که پیش از آن به سیل پیش داوری ها و تبلیغات منفی اشاره کرده اند؛ "شناخت بی واسطه از اسلام"، گوش ندادن به واسطه رسانه های غربی و تبیلغات منفی کشیش های متعصّب یهودی و مسیحی آنها بر ضد اسلام است. اکنون صدها و هزارها کتاب و مقاله علیه اسلام و باورها و ارزش های دینی مسلمانان در کشورهای غربی نگاشته می شود. گاه یک نویسنده به تنهایی سه یا چهار کتاب در ردّ قرآن، اسلام و پیامبر نگاشته است. در شبکه های ماهواره ای به طور مدام به تبلیغات وسیع مغرضانه علیه اسلام می پردازند. توصیه رهبری به جوانان غربی این است که سعی نکنند از این راه ها اسلام را بشناسند بلکه خود به مطالعه مستقل بپردازند. البته نباید از این نکته غفلت کنیم که متأسفانه متون علمی آماده در مورد اسلام، قرآن، پیامبر و معارف اسلامی به زبان های اروپایی وجود ندارد و این نیاز به جهد علمی عالمان حوزه ها و دانشگاهیان دارد.

 ضعف دسترسی به متون اسلامی در غرب 

رایزن فرهنگی سابق ایران در آلمان گفت: در غرب آثار و متونی که به شکل علمی و با نثر فصیح، جذاب و تأثیرگذار نسبت به اسلام و شیعه نوشته شده باشد اندک است و آنچنان که باید و شاید در دسترس نیست. 

همتی با بیان اینکه برای مثال در آلمان فقر شدیدی در حوزه ترجمه متون اسلامی به آلمانی وجود دارد، افزود: دستگاه های فرهنگی، تبلیغاتی، حوزه های علمیه و برخی پژوهشگاه ها و مراکز علمی در داخل و خارج کشور مسئولیت مهمی در این خصوص بر عهده دارند.

وی ادامه داد: برای حرکت در خط رهبری باید برای تحقق موضوعات مطرح شده در پیام ایشان به جوانان اروپا و آمریکای شمالی تلاش شود و دستگاه های ذیربط و نهادهای مسئول با اختصاص منابع مالی و استفاده از متفکران نسبت به تهیه بروشورها، جزوه ها، کتاب ها و ترجمه برخی متون لازم همت کنند.

وی پیشنهاد داد: به  عنوان یک اقدام فوری لازم است با راه اندازی پایگاه اینترنتی اختصاصی یا اضافه شدن بخش ویژه ای در پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، کتابخانه اینترنتی آنلاین با محوریت مطالعه نحوه زندگانی پیامبر، قرآن و اسلام در دسترس عموم قرار گیرد تا حداقل برای شروع در برخی زمینه ها فعالیت صورت گیرد.

وی اضافه کرد: برای تحقق این مهم باید با دعوت از کارشناسان، متخصصان، استادان دانشگاه و حوزه، کتاب هایی در سطوح  مختلف و به زبان های مختلف اروپایی تهیه شده و به صورت آنلاین در دسترس قرار گیرد. این اقدام لازم است فوری و در کوتاه مدت انجام گیرد و نباید منتظر پروژه های دراز مدت شد هر چند آن نیز در جای خود لازم است.

همتی، با اشاره به اهمیت برگزاری میزگردها و انجام مصاحبه ها توسط رسانه ها در راستای پیام رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی گفت: در این برنامه ها باید علاوه بر صاحب نظران رسانه ای و سیاسی، فیلسوفان و دین شناسان با نگاه فلسفی الهیاتی، تئولوژیک و دین پژوهانه حضور یابند و از نگاه دانش ادیان محتوای پیام رهبری را به شکل ملموس و عینی تفسیر و تحلیل کنند. متأسفانه تا کنون مشاهده شده که چند مجری ناآزموده یا به اصطلاح کارشناس رسانه، یا چند چهره محدود سیاسی یا چند نفر مدّاح و روضه خوان با نگاهی محدود، غیر علمی و محدودنگرانه به تمجید سطحی از نامه رهبری پرداخته اند و گاه با تعبیراتی نامناسب و دور از شأن به زعم خود محتوای نامه را تحلیل کرده اند! در حالی که محتوای این نامه کاملاً به مباحث فنی اشاره دارد و باید اسلام شناسان، الهیدان ها، فلاسفه و دین پژوهان به تحلیل و معرّفی محورهای آن اقدام کنند و هنوز جای این کار خالی است. متخصص رسانه نمی تواند مضامین معرفتی این نامه را تحلیل کند، کار او نیست، کار او چیز دیگری است، همین طور کارشناس سیاسی نمی تواند به طرح بحث های عمیق الهیاتی، فلسفی و دین پژوهانه بپردازد و در صلاحیت او نیست. متأسفانه تا کنون بدینگونه با این نامه برخورد شده است که موجب اندوه و شرمساری است!   

لزوم مرزبندی صریح با جریان های تکفیری و تروریستی

محقق حوزه عرفان و ادیان با یادآوری بخشی از پیام رهبری مبنی بر اینکه تروریسم به نام اسلام ترویج می شود، تصریح کرد: باید مرزبندی صریح با گروه های تکفیری و تروریستی از جمله القاعده، داعش و طالبان داشته باشیم؛ اسلام دین رحمانی است و این گروه های تروریستی که آیات قرآن را تحریف می‌کنند، مسلمان نیستند. تروریسم دین ندارد و هدفش بسط و گسترش رُعب و خشونت است. باید محتوای لطیف، انسانی و عقلانی آموزه های دین اسلام را برای جامعه و جوانان- چه داخل کشور و چه در غرب- توضیح داد و این کار عالمان و متفکران و روشنفکران است و تخصص می خواهد و کار هر مدّاح بی سواد یا مجری رادیو تلویزیون نیست! باید به حوزه صلاحیت ها و تخصص ها احترام بگذاریم. هر که را از بهر کاری ساختند!

همتی با تأکید بر اینکه باید اسلام به عنوان یک تمدن معرفی شود، افزود: آنچه تا کنون در زبان های اروپایی درباره تاریخ تمدن اسلامی وجود داشته است عمدتاً توسط غربی ها و با نگاه مسیحی و یهودی نوشته شده و رژیم صهیونیستی نیز اکنون در دانشگاه های خود در حال تربیت اسلام شناسان یهودی است. صدها کتاب و مقاله علیه اسلام، قران و پیامبر نگاشته اند و اینها غیر از ردّیه نویسی های رسمی علیه اسلام است. بعضی اسلام شناسان یهودی و مسیحی در غرب رسماً به انکار وجود تاریخی پیامبر اسلام پرداخته اند و دهها کتاب و مقاله را در این مورد نوشته اند.

رایزن سابق فرهنگی ایران در آلمان به " آموزه های انسانی و اخلاقی پیامبر"(ص) در پیام مقام معظم رهبری اشاره کرد و ادامه داد: جوان غربی باید این آموزه ها را مطالعه کند اما منابع لازم در اختیار ندارد و رایزنان فرهنگی ما نیز غالباً آمادگی علمی ندارند زیرا معمولاً از شخصیت های علمی و صاحبنظر و اندیشمند در رایزنی های ما استفاده نمی شود که خود به تولید علم و نشر اندیشه بپردازند البته همیشه استثناهایی هم وجود داشته و دارد.

وی با بیان اینکه اکثر فعالان در رایزنی های کشورمان کارکنان اداری و محلی هستند و افراد متفکر کمتری در این مراکز حضور دارند، افزود: باید اساتید ایرانی به کشورهای مختلف اعزام شوند و با برگزاری نشست هایی با جوانان غربی به پرسش های آنان پاسخ دهند. دستگاه های ذیربط و متولیان فرهنگی کشور باید این زمینه ها را برای متفکران فراهم کنند. این برنامه به طور قطع حمایت مادی و معنوی نیاز دارد و این کار دستگاه های اجرایی و فرهنگی ذیربط است. 

وی تاکید کرد: رهبری جوانان غربی را به مطالعه " تاریخ تعامل اسلام و غرب "، استفاده از ابزارهای ارتباطی و رسیدن به " پرسش های جدید " توصیه می کنند و می خواهند فصل جدیدی از تاریخ تعامل غرب با اسلام باز کنند. اینها همه نشان از گشودگی و فکر باز، روشن و روزآمد ایشان می کند که خود به دور از هر گونه تملق، خوشایندگویی و مجامله، مایه فخر و مباهات است. 

گلایه از دانشگاهیان

همتی اظهار کرد: به عنوان یک دانشگاهی از جامعه دانشگاهی کشور، متفکران و روشنفکران جامعه گلایه دارم که با سکوت و بی تفاوتی نسبت به پیام مهم مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی برخورد کردند. دانشگاهیان نباید از کنار این نامه به سادگی بگذرند، چرا که این نامه سندی تاریخی و فرهنگی است و یک رویداد فرهنگی مهم در سطح جهان به شمار می رود که به لحاظ محتوای فکری و روشنفکرانه بسیار غنی است و روشنفکران و متفکران جامعه از باب علایق صنفی هم که شده لازم است به اینگونه رویدادها توجه خاص نشان دهند و اظهار نظر کنند و به روشنگری بپردازند. 

 نیز نباید با نگاه های محدود فرقه گرایانه این نامه را سیاسی کنیم و مثلاً بحث شیعه و سنی را پیش بکشیم چنانکه بعضی نورسیدگان ناآزموده از سر تنگ نظری چنین کرده اند و به خُرده گیری پرداخته اند که چرا در نامه به حقانیت مذهب شیعه توجّه نشده است و خود توجّه ندارند که آن نامه جای اینگونه تبلیغات مذهبی نیست و محور نامه دعوت به اصل اسلام است نه معرفی مذهبی خاص. 

این استاد دانشگاه گفت: باید در راستای پیام مقام معظم رهبری اقداماتی صورت گیرد از جمله: 

•نگارش شرح کوتاه و علمی بر این نامه

•ترجمه آن به زبان های مختلف 

•برگزاری همایش های داخلی و نیز در برخی کشورهای اروپایی

•تجهیز رایزنی های فرهنگی به منابع مطالعه با کمک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور صاحب نظران 

وی همچنین پیشنهاد ایجاد واحدها و مراکزی برای مطالعه علمی "اسلام هراسی" و نیز موضوع "اسلام و غرب" در مؤسسات دانشگاهی و پژوهشگاه ها ارائه کرد و نیز به اقداماتی مانند انتشار مقاله در نشریات مهم خارجی توسط صاحب نظران مسلمان، دعوت از متفکران و اسلام شناسان اروپایی برای حضور و سخنرانی در رسانه ها و دانشگاه ها با محوریت نامه مقام معظم رهبری، درگیر کردن ذهن نخبگان، روشنفکران، استادان و حوزه‌ها به محتوای پیام رهبری، تهیه بروشورهایی به زبان انگلیسی با محوریت مفاهیم اساسی پیام رهبری، تهیه برنامه در شبکه های ماهواره ای و ایجاد پایگاه های اینترنتی در راستای پیام رهبری اشاره کرد. 

به گزارش ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی اوایل بهمن سال گذشته پیامی را در شبکه های اجتماعی به زبان انگلیسی خطاب به جوانان در اروپا و آمریکای شمالی صادر فرمودند.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها