دوشنبه 25 شهريور 1398 16 محرم 1441 Monday 16 September 2019
اظهار نظر ماهتیر محمد درباره اختلافات شیعه وسنی
1394/07/27 445

اظهار نظر ماهتیر محمد درباره اختلافات شیعه وسنی

"ماهتیر محمد" معمار مالزی نوین و نخست وزیر اسبق این کشور با اکثریت اهل سنت روز سه شنبه (۹۴/۶/۲۴) بر اتحاد بین مسلمانان تاکید کرد و خواستار احترام به اقلیت شیعه در این کشور جنوب شرق آسیا شد، چون آمریکا و صهیونیست ها از این اختلاف شاد می شوند. 

 "ماهتیر محمد" معمار مالزی نوین و نخست وزیر اسبق این کشور با اکثریت اهل سنت روز سه شنبه (۹۴/۶/۲۴) بر اتحاد بین مسلمانان تاکید کرد و خواستار احترام به اقلیت شیعه در این کشور جنوب شرق آسیا شد، چون آمریکا و صهیونیست ها از این اختلاف شاد می شوند.

به گزارش ایرنا، ماهاتیر محمد طی سخنانی در یک نشست در شهر 'شاه عالم' مرکز ایالت سلانگور، گفت: هر گاه فردی شهادتین را بگوید یک فرد مسلمان است و خدای همه مسلمانان یکی است و حضرت محمد (ص) پیامبر همه مسلمانان است. اهل سنت و شیعیان هر دو شهادتین را بیان می کنند.

وی بر اتحاد و همزیستی مسالمت آمیز 'اهل سنت و شیعیان با دیگر اقلیت های مسلمان برای جلوگیری از درگیری های فرقه ای' در این کشور تاکید کرد.

وی اشاره کرد که مالزی با اکثریت اهل سنت دریک مدت طولانی از درگیری های فرقه ای به دور بوده است، اما گفت که وضعیت یک دست این کشور تا حدودی در سال های اخیر با حضور مهاجران از کشورهای با اکثریت شیعه مانند ایران تغییر کرده است.

به نوشته تارنمای 'مالزی آزاد امروز'، ماهاتیر گفت: هنوز هم صلح در میان مسلمانان مالزی وجود دارد و دستکم در مقایسه با وضعیت بخش هایی از خاورمیانه بهتر است.

وی بر تداوم صلح در مالزی از طریق مدارا و پذیرش دیدگاه های مختلف تاکید کرد.

نخست وزیر اسبق مالزی، گفت که اگر فردی نگاهش مانند ما نیست و یا مانند ما لباس نمی پوشد حق نداریم بگوییم مسلمان نیست.

وی با اشاره به برخی اختلاف شیعیان و اهل سنت در جهان اسلام، گفت که این اختلافات نیز ناشی از دسیسه های صهیونیست ها و آمریکایی ها است.

ماهاتیر محمد گفت: صهیونیست ها و آمریکایی ها کسانی هستند که از این اختلافات خوشحال می شوند.

معمار مالزی نوین در حالی خواستار اتحاد و همزیستی اهل سنت و شیعیان در این کشور ۳۰ میلیونی است که حزب حاکم 'آمنو' که ریاستش با 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر است بدنبال آن است تا عبارت 'السنة و الجماعة' را جایگزین 'اسلام' در قانون اساسی کند.

این حزب ادعا می کند این سیاست را پیگیری می کند تا 'از هرگونه سوء استفاده از آموزه های اسلامی به وسیله گروه های منحرف ممانعت شود'.

حرکات ضدشیعی در مالزی را این حزب سال ۱۳۹۲ در نشست مجمع عمومی خود به اوج خود رساند و بحث تغییر قانون اساسی نیز نخستین بار در این نشست مطرح شد.

نخست وزیر اسبق مالزی چندی پیش نیز با انتقاد از برخی مبلغان افراطی در این کشور گفته بود: روحانیونی در مالزی هستند که پیوستن مالزیایی ها به نبردها در سوریه برای کشتن شیعیان را مورد پذیرش قرار داده اند.

ماهاتیر در تارنمای خود نیز با تاکید براین که قرآن به طور آشکار مسلمانان رااز کشتن یکدیگر منع کرده است، خاطرنشان کرد 'شیعیان و سنی ها از آنجایی که خدای واحدی را می پرستند و حضرت محمد (ص) پیامبر آنهاست، هر دو مسلمان هستند'.

وی معتقد است 'آمریکا و متحدان سنی مذهب آن برای سرنگونی حکومت شیعه در سوریه، گروه داعش را راه اندازی کرد و چون شیعه از مذاهب اسلامی مخالف با ایالات متحده است، آمریکا از ترس رشد شیعه و به خطر افتادن منافع خود، داعش را همانند طالبان بوجود آورد'.

گزارش آزادی در سال ۲۰۱۵ نیز نشان می دهد با در نظر گرفتن فشار بر مسلمانان شیعه در مالزی به وسیله دولت و حزب حاکم، این کشور در مقیاس هفت درجه ای با قرار گرفتن در درجه چهارم دارای شرایط خوبی از نظر حقوق بشر نیست.

در این گزارش آمده است: بهره گیری از قانون ضد اغتشاش به وسیله دولت مالزی، علاوه بر آزار شیعیان، سرکوبی برخی از منتقدان دولت را نیز در پی داشته است.

آمار رسمی از جمعیت شیعیان مالزی در دست نیست. برخی مراکز جمعیت شیعه این کشور را دو درصد جمعیت ۳۰ میلیونی تخمین می زنند و آمارهایی بین ۲۰۰ هزار نفر تا یک میلیون نفر نیز ذکر شده است.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها