دوشنبه 25 شهريور 1398 16 محرم 1441 Monday 16 September 2019
مولوی فاضل حسینی:اهل سنت ایران از آزادی کامل دینی برخوردار است/اصیل ترک: غرب از اختلافات مذهبی برای ایجاد درگیری در جهان اسلام بهره می گیرد
1394/08/20 428

مولوی فاضل حسینی:اهل سنت ایران از آزادی کامل دینی برخوردار است/اصیل ترک: غرب از اختلافات مذهبی برای ایجاد درگیری در جهان اسلام بهره می گیرد

به گزارش خبرنگار تقریب، حجت الاسلام و المسلمین "دکتر بی آزار شیرازی" عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب طی سخنانی در نشست عصر پنج شنبه این شورا در بیروت، اظهار داشت: دشمنان اسلام با راه اندازی شبکه های ماهواره ای تفرقه انداز تلاش زیادی برای ایجاد تفرقه و درگیری مذهبی در جهان اسلام انجام می دهند.

 وی با بیان اینکه در اسلام واقعی هیچ اختلافی در مسائل فقهی میان مسلمانان وجود ندارد، اظهار داشت: ما باید تلاش کنیم تا اسلام واقعی را پر رنگ و به مسلمانان عرضه نماییم و از مسائلی که ما را از اسلام ناب و حنیف دور می کند بپرهیزیم.

 دکتر بی آزار شیرازی افزود: ما نباید به قرائت الفاظ در دین اکتفا کنیم بلکه باید به مفاهیم دین بپردازیم در این صورت است که به وحدت واقعی دست خواهیم یافت.

 اکنون نیاز است که تقریب را وارد اجتماع شود

"عبدالله نظام" از علمای سوریه نیز طی سخنانی در این نشست ضمن تشکر از تلاش های مجمع جهانی تقریب در زمینه ایجاد وحدت و تقریب در جهان اسلام، اظهار داشت: تقریب یک رابطه دو طرفه است که باید این تقریب بر اساس علم به سرانجام برسد.

 وی افزود: در شرایط کنونی با توجه به فجایع و مصیبت هایی که در جهان اسلام در حال وقوع است تا حدودی مسئله تقریب بی اثر شده است.

 عبدالله نظام تأکید کرد: ما اکنون نیاز داریم که تقریب را وارد اجتماع کنیم زیرا عامه جهان اسلام پیرامون تقریب آگاهی چندانی ندارند و هم چنان بر اساس افکار خود ادامه می دهند.

 اهل سنت ایران از آزادی کامل دینی برخوردار است

مولوی "سید ابراهیم فاضل حسینی" از علمای اهل سنت خراسان رضوی نیز در این نشست اظهار داشت: ما اهل سنت ایران از آزادی کامل دینی برخوردار هستیم و ما تمام فعالیت های دینی خود را در ایران با آزادی کامل برگزار می کنیم.

 وی با بیان اینکه اهل سنت و تشیع ایران با مسالمت و وحدت در کنار هم زندگی می کنند، اظهار داشت: اهل سنت ایران تمام مناسک دینی خود را بر اساس فقه اهل سنت انجام می دهد.

 کار مجمع جهانی تقریب بسیار حیاتی است

دکتر "اصیل ترک" از ترکیه نیز طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: با توجه به وضعیتی که جهان اسلام دچار آن است کار مجمع جهانی تقریب بسیار مهم و حیاتی است.

 وی افزود: جهان غرب تلاش دارد تا از اختلافات مذهبی و قومی که در جهان اسلام وجود دارد در جهت ایجاد تنش و درگیری در جهان اسلام بهره بگیرد که در نتیجه این درگیری و تنش ها مسلمانان یکدیگر را می کشند این در حالی است که هم قاتل مسلمان است و هم مقتول مسلمان.

 اصیل ترک افزود: تقریب یک کار علمی است و هدف از ان تلاش برای ارشاد ملت های اسلامی و آگاهی بخشی آنان است.

 وی در پایان تأکید کرد: باید تلاش های جدی برای پایه گذاری وحدت اسلامی در سطح جهان اسلام صورت گیرد.

 همکاری برخی عناصر جهان اسلام با غرب برای ایجاد درگیری در کشورهای اسلامی

حجت الاسلام و المسلین حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: دشمنان اسلام همواره تلاش داشته اند تا اختلافات موجود میان مذاهب اسلامی را بزرگ جلوه دهند و اکنون نیز با تمام توان به این اختلافات دامن می زنند.

 وی افزود: در جهان اسلام نیز برخی عناصر با دشمنان اسلام در زمینه ایجاد اختلاف همکاری می کنند زیرا منافع آنها با ایجاد این اختلافات تأمین می شود.

 حجت الاسلام حسینی شاهرودی با انتقاد شدید از وضعیت کنونی جهان اسلام اظهار داشت: باید دلسوزان شیعه و اهل سنت، تندروهای دو طرف را طرد کنند و ماهیت انها را به مردم نشان دهند.

 یمن درگیر رنجی عظیم است

علامه "شیخ یحیی دیلمی" از یمن نیز طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: یمن درگیر رنج عظیمی است بسیاری از زیر ساخت های این کشور ویران شده است و دشمن زنان و کودکان آنرا می کشد که همه این مشکلات و فجایع بوسیله رژیم آل سعود به وجود آمده است.

 وی افزود: بسیار شرم آور است که تاکنون هواپیماهای رژیم آل سعود بیش از ۴۰ هزار بار به کشور یمن حمله کرده اند این در حالی است که این کشور فاقد نیروی هوایی است.

 شیخ دیلمی با بیان اینکه اسلام برای نجات انسانها از ظلمت و نادانی آمده است، اظهار داشت: اگر ما بتوانیم این حقیقت اسلام را به جهانیان معرفی کنیم همه دنیا به اسلام روی خواهند آورد.

 لازم به ذکر است، نشست شورای عالی مجمع جهانی تقریب عصر روز پنج شنبه با بررسی و جمع بندی مطالب ارائه شده، به کار خود پایان داد.

---------------------------------------------------------------------

منبع:

خبرگزاری تقریب

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها