دوشنبه 25 شهريور 1398 16 محرم 1441 Monday 16 September 2019
بیانیه شدیداللحن مصر علیه علمای سعودی
1394/08/26 584

بیانیه شدیداللحن مصر علیه علمای سعودی

 مرکز رسمی فتوای مصر (دار الافتاء المصریه) با صدور بیانیه‌ای علمای سعودی را گمراه خطاب کرد. 

 مرکز رسمی فتوای مصر (دار الافتاء المصریه) صبح روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای علمای سعودی را گمراه خطاب کرد.

بر پایه این خبر که در صفحه رسمی این نهاد مذهبی منتشر شد؛ علمای مصر، علمای مشهور سعودی را به دلیل فتاوای جنگ‌طلبانه و مخرب‌شان گمراه قلمداد کردند.

این نهاد دینی مصر با تاکید بر فهم سطحی علمای سعودی از آیات قرآن، آورده است: شیخ «ابن عثیمین» مفتی سعودی، با استناد به آیه «فمن اعتدی علیکم فاعتدوا علیه بمثل ما اعتدی علیکم» گفته که "کشتن زنان و کودکان مباح است؛ چراکه باعث دلشکستگی دشمن می‌شود".

مرکز رسمی فتوای مصر در ادامه با استناد به روایت حضرت رسول(ص) مبنی بر «لا تقتلن ذریة و لا عسیفا» تاکید کرد: اصل این حرف، مخالف تعالیم پیامبر گرامی اسلام(ص) و روایات است. در روایات آمده است که رسول الله(ص) در جنگی، یک زن را دید که کشته شده و به خاک افتاده است و در همان حال قتل زنان و کودکان بدون گناه را نادرست اعلام کردند. این در حالی است ‌که این مفتی سعودی صراحتاً بر کشتار زنان و کودکان تاکید دارد. فتاوای این فرد با آیه «ولا تزر وازرة وزر أخری ؛ و هیچ بردارنده بار گناهی بار گناه دیگری را به دوش نمی‏گیرد» نیز مغایرت دارد. اگر مردان در جنگ شرکت می‌کنند، چرا زنان و کودکان آنان مجازات و کشته شوند؟! حساب هر کسی از دیگری جداست.

مرکز رسمی فتوای مصر با اشاره به پیروی تکفیری‌ها از مفتیان سعودی تصریح کرد: تقلید از عالمی که برداشت سطحی از آیات و روایت دارد و ریختن خون انسان‌های بی‌گناه را مباح می‌داند؛ کار نادرستی است.

این نهاد دینی مصر همچنین با آوردن روایت «انطلقوا باسم الله، و علی ملة رسول الله، و لاتقتلوا شیخا فانیا، ولا طفلا، و لا صغیرا، و لا امرأة، ولا تغلوا، و ضموا غنائمکم، و أصلخوا» و آیه «و أحسنوا إن الله یحب المحسنین» بر اظهارات جاهلانه این مفتی وهابی و همفکرانش مهر باطل زد و آورده است: این کلام‌های نورانی صراحتاً بر مسئله نهی کشتن زنان و کودکان اشاره دارند.

گفتنی است، در پی تکثیر غده‌ای سرطانی به نام داعش در سراسر جهان و بالاخص در عراق و سوریه، اذهان عمومی روزانه شاهد کشتار بسیاری از زنان و کودکان بی‌گناه هستند که تمام این اتفاقات ناخوشایند ماحصل فتاوای مفتیان وهابی عربستان سعودی است.

--------------------------------------------------------------

منبع:

خبرگزاری ایسنا

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها